Toruń 2029

Koncepcja starań .

Miasto Mikołaja Kopernika w jego rocznicę urodzin pamięta o swoim najwybitniejszym mieszkańcu. Wielki humanista, człowiek, europejczyk, genialny umysł, marzyciel. Taki był Kopernik i to on jest naszym duchowym przewodnikiem w tej ekscytującej podróży po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. „Sztuka przyciągania” czerpie inspiracje z otwartości umysłu wielkiego astronoma, buduje fundamenty europejskości naszego programu, a także sięga tam daleko, gdzie dziś są „czarne dziury” na mapie kulturalnej miasta – wreszcie otwiera się na ludzi i wszystkich traktuje jednakowo.

Koncepcja starań Torunia o tytuł europejskiej Stolicy Kultury opiera się na czterech głównych elementach.

Moc przyciągania

Atrakcyjna oferta artystyczna, edukacja kulturalna, specjalnie zaplanowanie ESK-owe pakiety turystyczne, partnerstwa międzynarodowe oraz warunki rozwoju biznesu.

Poza egzosferą

Zadaniem Torunia jako Europejskiej Stolicy Kultury będzie zwiększyć siłę, z jaką działa kultura, by dotrzeć do tych, którzy obecnie należą do grup wykluczonych.

Równi w grawitacji

9,81 m/s² to wartość przyspieszenia ziemskiego. Z taką siłą Ziemia przyciąga każdego człowieka bez względu na kolor skóry, wyznanie religijne, płeć, orientację seksualną czy każdy inny czynnik. Chcemy być miastem przyjaznym, gdzie każdy może żyć i tworzyć nie napotykając barier nietolerancji.

Krążąc po orbicie

Naszym głównym celem, który chcemy osiągnąć dzięki tytułowi ESK jest przyciągnięcie do miasta i zatrzymanie w nim jak największej liczby kreatywnych ludzi.

Aplikacja Torunia

Art of gravity .

Poznaj treść aplikacji Torunia  stworzonej w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.